Τετάρτη 15 Μαΐου 2013

Τελικός με άρωμα Champions League

Τελικός Europa League σήμερα (21:45 ΑΝΤ1) που βρίσκει αντιμέτωπες 2 ομάδες (Benfica-Chelsea) που ξεκίνησαν τη χρονιά στους ομίλους του Champions League, με την Chelsea μάλιστα να πηγαίνει για 2η σερί χρονιά σε ευρωπαϊκό τελικό, μετά τον περσινό του Champions League όπου κατέκτησε το τρόπαιο νικώντας στα πέναλτι (4-3, ενώ το σκορ στη κανονική διάρκεια ήταν 1-1) την Bayern Munchen.
Αντίστοιχα η Benfica έχει να αγωνιστεί σε ευρωπαϊκό τελικό απ΄το 1990 όταν και έχασε στον τελικό των Πρωταθλητριών απ΄την Milan με 1-0. Και για τις 2 ομάδες αυτή είναι η πρώτη φορά που συμμετέχουν σε τελικό του Europa League, με την Chelsea όμως να συμμετέχει και να κατακτάει 2 φορές το Κύπελλο Κυπελλούχων (1971,1998) το οποίο στη συνέχεια ενώθηκε με το Κύπελλο Uefa και έγινε Europa League.
Ας δούμε όμως μερικές πληροφορίες για τις 2 σημερινές φιναλίστ.

Benfica
Όπως είπαμε και παραπάνω η πορτογαλική ομάδα έχει 23 χρόνια να φτάσει σε έναν τελικό ευρωπαϊκού κυπέλλου. Ομάδα με δυνατό όνομα αφού έχει κατακτήσει 2 (συνεχόμενες) φορές το Κύπελλο Πρωταθλητριών, τις χρονιές 1960-1961 και 1961-1962, έχοντας ως ηγέτη τον μεγάλο Eusebio, ενώ συμμετείχε άλλες 5 φορές σε τελικούς της διοργάνωσης (1963,1965,1968,1988 και 1990) χωρίς να καταφέρει να κάνει 3 τις κατακτήσεις της. Φέτος η ευρωπαϊκή πορεία της Benfica ξεκίνησε απ΄τους ομίλους του Champions League, εκεί όπου στον 7ο όμιλο είχε αντίπαλους τις Barcelona, Spartak Moskva και Celtic. Όλοι περίμεναν ότι οι Πορτογάλοι θα ακολουθούσαν τους Ισπανούς στην επόμενη φάση, όμως ο Γιώργος Σαμαράς και η παρέα του είχαν διαφορετική γνώμη και κάνοντας  μια μεγάλη νίκη εκτός προγράμματος κόντρα στην Barcelona (και όντας συνεπείς και στα άλλα ματς) πήραν αυτοί την 2η θέση του ομίλου και την πρόκριση. Ως 3η του ομίλου η Benfica συνέχισε στο Europa League, συμμετέχοντας στη φάση των 32 της διοργάνωσης. Εκεί αντιμετώπισε την Bayer Leverkusen την οποία και νίκησε 2 φορές (0-1 στην Γερμανία και 2-1 στην Πορτογαλία). Επόμενο θύμα των Πορτογάλων στους 16 ήταν η Bordeaux την οποία αν και στο 1ο ματς των 16 νίκησαν δύσκολα με το ισχνό 1-0 στην Πορτογαλία, κατάφεραν να την κερδίσουν και στην Γαλλία με 3-2. Στους 8 η Benfica είχε πιο δύσκολο έργο κόντρα στην Newcastle, η οποία προηγήθηκε με 0-1 στην Πορτογαλία με τους "Αετούς" να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-1. Το εκτός έδρας γκολ όμως έδινε ελπίδες στους Άγγλους οι οποίοι στο 2ο ματς προηγήθηκαν με 1-0 στο 71' και ψάχναν μανιασμένα στα υπόλοιπα 20' λεπτά το 2ο γκολ και την πρόκριση. Ένα γκολ όμως του Salvio στο 2ο λεπτό της παράτασης τελείωσε οριστικά την υπόθεση πρόκριση. Ερχόμαστε λοιπόν στα ημιτελικά όπου οι Πορτογάλοι αντιμετώπιζαν την Fenerbache, που είχαν αποκλείσει στους 8 την Lazio. Το 1-0 της Τουρκίας δυσκόλευε πολύ το έργο της Benfica για την πρόκριση. Πρόκριση που φαινόταν να απομακρύνεται όταν στον 2ο αγώνα ο Dirk Kuyt ισοφάρισε σε 1-1, με την ομάδα του Jorge Jesus (προπονητής της Benfica) να θέλει 2 γκολ για να προκριθεί. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η κλάση του Oscar Cardozo, ο οποίος με ένα γκολ πριν το ημίχρονο (35') και ένα στο 66' έστειλε την ομάδα του στον σημερινό τελικό. Ο 30χρονος (τα κλείνει σε 5 μέρες) Παραγουανός επιθετικός ήταν και ο 1ος σκόρερ της ομάδας του στο Europa League με 6 γκολ σε 8 συμμετοχές, ενώ τα υπόλοιπα 8 γκολ της Benfica τα έβαλαν 7 διαφορετικοί παίχτες (και ένα αυτογκόλ).

Chelsea
Αλλιώς τα περίμενε ο Roman Abramovich στην αρχή της χρονιάς, αλλιώς του ήρθαν. Όταν ξεκινούσε η χρονιά ο Ρώσος μεγιστάνας αποκτούσε το πιο hot όνομα της μεταγραφικής περιόδου, τον Βέλγο Eden Hazard και τον ταλαντούχο Βραζιλιάνο Oscar και κρατώντας ίδιο τον βασικό κορμό (εκτός του Didier Drogba που τράβηξε προς Κίνα μεριά και του Salomon Kalu που όμως δεν είχε πολύ ενεργό ρόλο στην ομάδα) της ομάδας που κατέκτησε το Champions League, προσδοκούσε στο repeat στην Ευρώπη και την κατάκτηση των εγχώριων τίτλων. Ενώ όμως ξεκίνησε εντυπωσιακά και στην Premier και στο Champions League η συνέχεια ήταν τραγική. Στην μεν Premier έμεινε από νωρίς εκτός διεκδίκησης του τίτλου, ενώ στην Ευρώπη δεν κατάφερε να προκριθεί απ΄τους ομίλους. Συγκεκριμένα η Chelsea βρέθηκε στον ίδιο όμιλο με Juventus,Shakhtar Donetsk και Nordsjaelland και ήταν το μεγάλο φαβορί του ομίλου, μαζί με τους Ιταλούς για την πρόκριση. Εν τέλει οι Άγγλοι τερμάτισαν 3οι στον όμιλο χάνοντας τη πρόκριση στην ισοβαθμία και τα εκτός έδρας γκολ απ΄τους Ουκρανούς. Η Shakhtar είχε κερδίσει 2-1 στην Ουκρανία και έχασε 3-2 στο Λονδίνο, με τα 2 όμως γκολ που σκόραραν να τους δίνουν και το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Πρώτη αντίπαλος στους 32 του Europa League (προκρίθηκε όπως και η Benfica ως 3η του ομίλου) η Sparta Prague. Ενώ όμως όλοι περίμεναν μια εύκολη πρόκριση των Λονδρέζων μετά και την εκτός έδρας νίκη στον 1ο αγώνα με 0-1, οι Τσέχοι έφτασαν πολύ κοντά στην έκπληξη. 0-1 στο 17' για τους Τσέχους με τον Lafata, σκορ που φαινόταν να είναι και το τελικό (και που οδηγούσε τις 2 ομάδες σε παράταση), πριν έρθει ο Eden Hazard και με γκολ στο 2ο λεπτό της παράτασης δώσει την πρόκριση στην ομάδα του. Εξίσου δύσκολες στιγμές πέρασε η Chelsea και στον επόμενο γύρο κόντρα στην Steaua Bucurest. Οι Ρουμάνοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους νικώντας στον 1ο αγώνα στο Βουκουρέστι με 1-0, παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση. Προβάδισμα που μεγάλωσε στον 2ο αγώνα όταν ο Chiriches έκανε το 1-1 (είχε σκοράρει ο Mata στο 35') στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου. Η Chelsea όμως στάθηκε στο ύψος της και με 2 γκολ από Terry (58') και Torres (71') πήρε την πρόκριση για τους 8 της διοργάνωσης. Εκεί οι Άγγλοι πήραν πιο εύκολα την πρόκριση νικώντας με 3-1 στο Λονδίνο και χάνοντας με 3-2 στη Ρωσία. Στον ημιτελικό η Chelsea αντιμετώπισε την μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης, την ελβετική Basel, η οποία απέδειξε ότι δεν βρέθηκε εκεί τυχαία. Στον 1ο αγώνα στην Βασιλεία οι Ελβετοί έχασαν 1-2 χωρίς να το αξίζουν (σαφώς καλύτεροι απ΄τους Άγγλους σε όλο τον αγώνα) με ένα εκπληκτικό γκολ-φαουλ του David Luiz στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων. Στον επαναληπτικό οι Ελβετοί είχαν την ίδια καλή απόδοση και προηγήθηκαν μάλιστα στο τέλος του ημιχρόνου με γκολ του Salah. 9 λεπτά όμως στο β' ημίχρονο ήταν αρκετά για την αγγλική ομάδα για να δείξει γιατί ήταν το φαβορί του ζευγαριού. Γκολ στο 50' (Torres), γκολ στο 52' (Moses), γκολ στο 59' (David Luiz) και τέλος. Πρώτος σκόρερ στη διοργάνωση για την Chelsea ήταν ο Ισπανός Fernando Torres με 5 γκολ σε 8 συμμετοχές, ενώ τον ακολούθησε ο Victor Moses με 4 σε 6 συμμετοχές.

Πιθανές 11αδες
Benfica (4-2-3-1): Artur-Andre Almeida, Melgarejo, Luisao, Garay-Perez, Matic-Salvio, Lima, Gaitan-Cardozo
Chelsea (4-2-3-1): Cech- Azpilicueta, Cole, Cahill, Ivanovic-Lampard, David Luiz-Ramirez, Oscar, Mata-Torres

Πολύ αμφίρροπος τελικός και όποια πρόβλεψη και να κάνεις μπορεί να πέσεις έξω. Προσωπικά θέλω να το πάρει η Benfica αλλά θεωρώ ότι η Chelsea έχει την ποιότητα για να το πάρει.