Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014

A' Γύρος Top16 Ε' Όμιλος

Φτάσαμε στα μισά του Top16 της Ευρωλίγκας και θα επιχειρήσω μια ανάλυση του τι είδαμε απ΄τις 16 ομάδες που συμμετέχουν, ως αυτή τη στιγμή. Ξεκινάμε απ΄τον όμιλο των 2 "αιωνίων" οι οποίοι και ισοβαθμούν στη 2η θέση (μαζί με την Armani Milan) με 4 νίκες και 3 ήττες, έχοντας όμως διαφορετική πορεία μεταξύ τους στη διάρκεια αυτών των πρώτων 7 αγωνιστικών.
Αλλά ας ξεκινήσουμε απ΄την ομάδα που φιγουράρει στη κορυφή του ομίλου και αυτή είναι η Barcelona.

FC Barcelona
Χωρίς υπερβολή η ισπανική ομάδα είναι ασταμάτητη ως τώρα στο Top16, αποδεικνύοντας ότι δίκαια θεωρείται ένα απ΄τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση. Ως τώρα έχει το απόλυτο μετρώντας 7/7 νίκες με τις 4 από αυτές να είναι εκτός έδρας (ΟΑΚΑ-ΣΕΦ-Ulker Arena και Fernando Buesa Arena) και είναι σίγουρο από τώρα ότι θα είναι αυτή που θα πάρει τη 1η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στον επόμενο γύρο. Ως τώρα η Barcelona μετράει 78.1 πόντους ανά αγώνα και δέχεται μόλις 69 (3η καλύτερη άμυνα του Top16) έχοντας ως κορυφαίους παίχτες τους:
  • Juan Carlos Navarro: O μεγάλος αρχηγός των Μπλαουγκράνα ανέβασε την απόδοσή του σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης και οδηγεί (για πολλοστή φορά) την ομάδα του σε νίκες. Ο 33χρονος Ισπανός γκαρντ μετράει ως τώρα στο Top16 12.7 πόντους, 3 ασίστ και 2.2 ριμπάουντ με 13.7 Index Rating.
  • Marcelinho Huertas: Αν λέμε για τον Navarro ότι ανέβασε την απόδοση του στο Top16 τι να πούμε για τον 29χρονο Βραζιλιάνο γκαρντ που είναι εκπληκτικός στα τελευταία ματς. Πήρε μάλιστα το βραβείο του MVP για τη 2η αγωνιστική αφού έχοντας 23 πόντους, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα του στην εκτός έδρας νίκη στον αγώνα με την Fener. Συνολικά ως τώρα στο Top16 ο Huertas έχει μ.ο. 12 πόντους (6.8 στη κανονική περίοδο) με 44% στα 3ποντα (31.8% στη κανονική περίοδο), 3.9 ασίστ (3.7) και 2.6 ριμπάουντ (1.5) με 13.6 Index Rating (8.8 στη κανονική περίοδο).
  • Ante Tomic: Ο 27χρονος σέντερ έχει "πέσει" σε σχέση με την κανονική περίοδο αλλά ακόμα και έτσι προσφέρει πολλά στην ομάδα του. Συγκεκριμένα ο Κροάτης έχει στο Top16 9.7 πόντους, 4.4 ριμπάουντ και 2.3 ασίστ με 12.1 Index Rating. Μάλιστα ήταν και ο MVP της 7ης αγωνιστικής αφού έχοντας 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ μετρώντας 36 Index Rating, ήταν αυτός που οδήγησε τους Καταλανούς στη εκτός έδρας νίκη επί της Laboral Kutxa.
  • Κώστας Παπανικολάου: Ο 23χρονος Έλληνας φόργουορντ συνεχίζει και στο Top16 τις καλές εμφανίσεις έχοντας ως τώρα μέσο όρο 8 πόντους (44% στα 3ποντα), 2.9 ριμπάουντ και 1.9 ασίστ με 9.9 Index Rating.
  • Brad Oleson: O 30χρονος Αμερικάνος  γκαρντ που έπαιξε μόλις στα 2 τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, κάνει ως τώρα πολύ καλό Top16 αφού μετράει 10.1 πόντους (42% στα 3ποντα), 2 ριμπάουντ και 1.4 ασίστ ανά αγώνα, έχοντας 8.7 Index Rating.
Παναθηναϊκός
Όπως είχα πει και στην αρχή του Top16 οι Πράσινοι είναι η πιο αψυχολόγητη ομάδα της διοργάνωσης. Αυτό το απέδειξε αφού ξεκίνησε με 3/3 νίκες στο Top16 νικώντας πολύ εύκολα Armani (εντός), Laboral (εκτός) και Efes (εντός), κάνοντας όλους να πιστεύουν ότι βρήκαν επιτέλους ρυθμό. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η καλύτερη αφού κάναν 3/3 ήττες από Fener (εκτός), Barca (εντός) και Malaga (εκτός) με την εμφάνιση τους μάλιστα στο τελευταίο ματς να είναι αποκαρδιωτική. Η ηρεμία όμως επανήλθε με την νίκη στην 7η αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό, μια νίκη που είχε περισσότερα ψυχολογικά αλλά και βαθμολογικά οφέλη. Ο Παναθηναϊκός σε αυτές τις 7 αγωνιστικές έχει μακράν του 2ου τη καλύτερη άμυνα, δεχόμενος μόλις 67.7 πόντους, αλλά τα χαλάει στην επίθεση που με 69.7 πόντους ανά αγώνα έχει τη 2η χειρότερη επίθεση του Top16. Μπροστάρηδες ως τώρα για τους Πράσινους είναι οι:
  • Stephane Lasme: O 31χρονος Γκαμπονέζος σέντερ ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό που τον είχε κρατήσει πίσω στις αρχές της σεζόν και όσο πάει και ανεβάζει την απόδοσή του με αποκορύφωμα το ματς με τον Ολυμπιακό που ήταν ο καλύτερος παίχτης (18 πόντους-5 ριμπάουντ-1 μπλοκ-1 κλέψιμο). Η άνοδος στην απόδοση του σε σχέση με την κανονική περίοδο είναι εμφανής στα στατιστικά του αφού στο Top16 o Lasme σκοράρει 12.7 πόντους αντί 7.4 στην κανονική περίοδο και μαζεύει 6.3 ριμπάουντ (4.7 αντίστοιχα) ενώ παραμένει σταθερός με 1.1 μπλοκ ανά αγώνα. Τέλος μετράει μ.ο. 17 Index Rating, με την αντίστοιχη επίδοση στη κανονική περίοδο να είναι 9.3.
  • Δημήτρης Διαμαντίδης: Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είναι για άλλη μια φορά εξαιρετικός και δείχνει ότι όσο και αν προσπαθούν να τον παρουσιάσουν "τελειωμένο", αυτός παραμένει ένας απ΄τους κορυφαίους (κατά τη γνώμη μου ο κορυφαίος) γκαρντ της Ευρώπης. Ο 33χρονος γκαρντ έχει ως τώρα στο Top16 μέσο όρο 10.7 πόντους, 7.9 ασίστ (1ος με διαφορά στο Top16) και 2.3 ριμπάουντ, έχοντας 15.3 Index Rating.
  • James Gist: Αν και ξεκίνησε καλά στο Top16 ο 27χρονος Αμερικάνος φόργουορντ στη συνέχεια έριξε την απόδοσή του επηρεασμένος και από έναν τραυματισμό που τον άφησε έξω με τη Malaga (φάνηκε το κενό του) και στο ματς με τον Ολυμπιακό ήταν φανερά ανέτοιμος. Παρ'όλα αυτά ο Gist κατάφερε να μετρήσει 7.7 πόντους και 5 ριμπάουντ ανά αγώνα, έχοντας 8.8 Index Rating.
  • Jonas Maciulis: Άλλος ένας παίχτης που ταλαιπωρήθηκε πολύ από τραυματισμούς φέτος και ακόμα δεν έχει βρει 100% το ρυθμό του. Ο 29χρονος Λιθουανός φόργουορντ έχει στο Top16 μέχρι τώρα 6.3 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2.9 ασίστ και 2.1 κλεψίματα (1ος στο Top16) ανά αγώνα με 8.1 Index Rating.
  • Ramel Curry: O 33χρονος Αμερικάνος γκαρντ γίνεται καλύτερος από παιχνίδι σε παιχνίδι και έχει πολύ κομβικό ρόλο στο παιχνίδι των Πρασίνων. Ως τώρα στο Top16 έχει 9.6 πόντους (59% στα 3ποντα) και 2.1 ριμπάουντ ανά αγώνα με Index Rating 7.9. To κακό για τους Πρασίνους είναι ότι θα στερηθούν τον Αμερικάνο για 1 περίπου μήνα λόγω τραυματισμού, κάτι που σημαίνει ότι θα χάσει τουλάχιστον τα 4 πρώτα ματς του Παναθηναϊκού (Armani εκτός, Laboral εντός, Efes εκτός και Fener εντός).
O Παναθηναϊκός πάει στη 2η φάση του Top16 ενισχυμένος στα γκαρντ αφού απέκτησε απ΄την Bamberg τον (γνωστός μας απ΄τη θητεία του στο Ρέθυμνο) Zach Wright. Φέτος ο 29χρονος Αμερικάνος γκαρντ με τη φανέλα της γερμανικής ομάδας ήταν μέτριος στη κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας έχοντας μ.ο. 6.6 πόντους, 3.4 ασίστ και 3.2 ριμπάουντ (8.5 Index Rating). Στη συνέχεια αγωνίστηκε στο Eurocup όπου σε 5 αγώνες είχε 9.8 πόντους, 4.2 ασίστ και 4 ριμπάουντ ανά αγώνα, ενώ στο γερμανικό πρωτάθλημα μέτρησε 10 πόντους, 3.3 ασίστ και 2.9 ριμπάουντ ανά αγώνα.

Ολυμπιακός
Βίοι αντίθετοι για τον Ολυμπιακό αφού σε αντίθεση με τους Πράσινους ξεκίνησαν στραβά το Top16, αφού την μεγάλη εντός έδρας νίκη της 1ης αγωνιστικής κόντρα στη Fener, ακολούθησε μια εξευτελιστική ήττα με 30 πόντους διαφορά απ΄την Armani στο Μιλάνο και μια ήττα απ΄την Barcelona στο ΣΕΦ. Εκεί όμως που όλοι άρχισαν να προβληματίζονται και να κάνουν σενάρια η ομάδα του Πειραιά απάντησε με 3 εμφατικές νίκες με Laboral (εκτός) και Malaga-Efes (εντός), για να κλείσει τη 1η φάση με μια (εντός προγράμματος) ήττα στο ΟΑΚΑ απ΄τον ΠΑΟ. Στη 1η φάση του Top16 ο Ολυμπιακός σκόραρε 74.3 πόντους ανά αγώνα και δεχόταν 70.7 αντίστοιχα. Καλύτεροι παίχτες ως τώρα οι:
  • Bryan Dunston: Μπορεί να μην είναι τόσο καλός όσο στην κανονική περίοδο, αλλά ο 27χρονος Αμερικάνος σέντερ είναι ο καλύτερος παίχτης της ομάδας του ως τώρα στο Top16. Ο Dunston μετράει 8.3 πόντους, 3.7 ριμπάουντ και 1.4 μπλοκ (3ος στο Top16) ανά αγώνα με 11.7 Index Rating.
  • Mat Lojeski: To "λαβράκι" του Ολυμπιακού συνεχίζει και στο Top16 τις καλές εμφανίσεις. 28χρονος Αμερικάνος γκαρντ/φόργουορντ έχει μ.ο. 9.6 πόντους (41% στα 3ποντα), 4.3 ριμπάουντ και 2.1 ασίστ, έχοντας 11.4 Index Rating.
  • Γιώργος Πρίντεζης: Πολύ καλός ως τώρα στη 1η φάση ο 29χρονος Έλληνας φόργουορντ αφού έχει 11.1 πόντους και 4.6 ριμπάουντ ανά αγώνα με 11.1 Index Rating.
  • Στράτος Περπέρογλου: Και ο 29χρονος Έλληνας φόργουορντ έχει πολύ καλή απόδοση στο Top16 μετρώντας μέσο όρο 10.3 πόντους και 3.4 ριμπάουντ με 8.9 Index Rating.
  • Βασίλης Σπανούλης: Άφησα τελευταίο τον 31χρονο Έλληνα γκαρντ γιατί η περίπτωση του είναι λίγο ιδιάζουσα. Ο Σπανούλης ξεκίνησε το Top16 με μια εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην Fener έχοντας 28 πόντους (με εξαιρετικά στατιστικά), 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ μετρώντας ένα 39αρι στο Index Rating κάτι που του έδωσε και το βραβείο του MVP της αγωνιστικής. Η συνέχεια όμως δεν ήταν τόσο καλή με αποκορύφωμα το ματς του ΟΑΚΑ που είχε μόλις 6 πόντους (2/12 σουτ) και 0 ασίστ. Έτσι παρόλο που οι μέσοι όροι του στο Top16 είναι 12.9 πόντοι, 4.7 ασίστ και 2.3 ριμπάουντ με 11.4 Index Rating, αν κάποιος δει τα στατιστικά του στα 6 ματς που ακολούθησαν αυτό της Fener βλέπει ότι ο αρχηγός της Εθνικής μετράει αντίστοιχα 10.3 πόντους, 4 ασίστ και 1.8 ριμπάουντ με μόλις 6.8 Index Rating, απόδοση πολύ μέτρια για τα στάνταρ που μας έχει συνηθίσει.
Λόγω του κακού ξεκινήματος στο Top16 ο Ολυμπιακός απέκτησε τον Jamario Moon απ΄τους Los Angeles D-Fenders (NBDL) o οποίος όμως δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής στην 1η φάση και αναμένεται να ντεμπουτάρει στο ματς της Παρασκευής με τη Fener στην Τουρκία. O 33χρονος Αμερικάνος φόργουορντ έχει πολυετή εμπειρία από ΝΒΑ αφού αγωνίστηκε με τις φανέλες των Raptors, Heat, Cavaliers, Clippers και Bobcats. Φέτος με τους D-Fenders είχε 14.3 πόντους (42% στα 3ποντα), 6.9 ριμπάουντ, 3.5 ασίστ και 2.7 μπλοκ ανά αγώνα. Ο Moon έχει προλάβει να αγωνιστεί και σε 4 αγώνες της Α1 μετρώντας μέσο όρο 11.8 πόντους (50% στα 3ποντα) και 4 ριμπάουντ.

Update: Στη λήξη των μεταγραφών ο Ολυμπιακός απέκτησε τον Giorgi Shermadini ο οποίος επιστρέφει μισό χρόνο μετά στην ομάδα με την οποία κατέκτησε πέρσι το τρόπαιο της Euroleague. Ο 24χρονος Γεωργιανός σέντερ αγωνιζόταν φέτος στην Zaragoza με την οποία είχε μέσο όρο 12.9 πόντους και 5.9 ριμπάουντ στην ACB και 9.8 πόντους και 5.6 ριμπάουντ στο Eurocup. Αυτή θα είναι η 6η χρονιά του Γεωργιανού στη διοργάνωση αφού έχει αγωνιστεί 2 χρονιές με ΠΑΟ, μια με Union Olimpija, μια με Cantu και μια χρονιά που τη μοίρασε σε Maccabi Tel Aviv και Ολυμπιακό (πέρσι).

Armani Milan
Οι Ιταλοί κάνουν ως τώρα μια πολύ καλή πορεία στο Top16 αφού έχουν καταφέρει και ισοβαθμούν στη 2η θέση με τους 2 αιώνιους. Μεγάλο ατού της ομάδας είναι η έδρα της, εκεί που έχει κερδίσει και τα 4 ματς  ως τώρα (με κορυφαία νίκη αυτή κόντρα στον Ολυμπιακό που κέρδισαν 81-51, ενώ κέρδισαν και Fener, Malaga, Laboral), ενώ αντίθετα έχει χάσει και τα 3 ματς εκτός έδρας (ΠΑΟ, Barcelona και Efes). Μάλιστα αν μετρήσουμε και τα ματς της κανονική περιόδου η Armani έχει κερδίσει 8/9 εντός έδρας αγώνες με τη μόνη που την έχει κερδίσει να είναι η (ασταμάτητη φέτος) Real Madrid. Βέβαια τα δύσκολα είναι μπροστά για την Armani που έχει 4 αγώνες σε δύσκολες έδρες και μπορεί να κινδυνέψει ακόμα και η συμμετοχή της στα Playoffs. Ως τώρα η Armani σκοράρει 73 πόντους ανά αγώνα και δέχεται 69.3 αντίστοιχα στην άμυνα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές σε αυτήν την 1η φάση είναι οι:

• Keith Langford: Μακράν του 2ου ο καλύτερος παίχτης και ηγέτης της ιταλική ομάδας, ο 30χρονος Αμερικάνος γκαρντ συνεχίζει και στο Top16 τις εκπληκτικές εμφανίσεις και μάλιστα είναι ο 3ος σε Index Rating με 20. Αυτός ο αριθμός μεταφράζεται σε 19.3 πόντους (3ος σκόρερ στο Top16), 3.3 ριμπάουντ και 1.9 ασίστ ανά αγώνα.
  • Daniel Hackett: Ο 26χρονος Αμερικάνος γκαρντ ήταν ένας απ΄τους καλύτερους παίχτες της κανονική περιόδου της Euroleague με τη φανέλα της Siena και γι'αυτό ήταν "μήλον της έριδος" για πολλές ομάδες, Νικήτρια ήταν η Armani και παρόλο που οι μέσοι όροι του είναι αρκετά χαμηλότεροι στο Top16 (λογικό βέβαια αφού στην Siena ήταν ο αντίστοιχος Langford), ο Hackett έχει μεγάλο μερίδιο στη καλή πορεία της ιταλικής ομάδα ως τώρα. Συγκεκριμένα έχει 10.4 πόντους, 3.4 ριμπάουντ και 2.3 ασίστ ανά αγώνα με 10.3 Index Rating. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στη κανονική περίοδο με τη Siena είχε 13.3 πόντους, 4.2 ριμπάουντ, 5.8 ασίστ και 19.4 Index Rating.
  • Curtis Jerrells: Αντίθετα με τον Hackett ο 27χρονος Αμερικάνος γκαρντ έχει ανεβάσει την απόδοση του και τα στατιστικά του στο Top16. Ο Jerrells έχει 12.3 πόντους με 51% στα 3ποντα (8.9 με 29% στα 3ποντα αντίστοιχα στη κανονική περίοδο), 1.3 ριμπάουντ (2.4 αντίστοιχα), 1.3 ασίστ (2.8 αντίστοιχα) με 10.3 Index Rating (7.5 στη κανονική περίοοδο).
  • Gani Lawal: O 25χρονος Αμερικάνος φόργουορντ δεν αγωνίστηκε πολύ στην κανονική περίοδο και τώρα στο Top16 δείχνει ότι μπορεί να βοηθήσει πολύ την ομάδα. Παρόλο που παίζει λίγο (17 λεπτά μ.ο.) έχει 4.7 πόντους, 4.7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ ανά αγώνα με 6.4 Index Rating.
Unicaja Malaga
Άλλη μια ομάδα που εκμεταλλεύτηκε την έδρα της αρκετά σε αυτή τη 1η φάση του Top16. Οι Ισπανοί κατάφεραν να κερδίσουν τα 2/3 ματς (έχασαν τη 1η αγωνιστική απ΄την Laboral) στην έδρα τους παίρνοντας μάλιστα εμφατικές νίκες κόντρα σε Fener (89-75) και ΠΑΟ (87-71 σε ένα ματς που η Malaga είχε 15/27 3ποντα), ενώ πήρε και μια εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Efes. Η Malaga σκοράρει ως τώρα στο Top16 μέσο όρο 74.6 πόντους και δέχεται 76.7 πόντους, ενώ οι παίχτες που ξεχωρίζουν είναι οι:
  • Vladimir Stimac: Ο 26χρονος Σέρβος σέντερ κάνει ως τώρα εξαιρετικές εμφανίσεις στο Top16, υπερδιπλασιάζοντας ουσιαστικά τους αριθμούς που είχε στη κανονική περίοδο, έχοντας 9.7 πόντους και 7.4 ριμπάουντ (3ος στο Top16) ανά αγώνα με 14.3 Index Rating. Αντίστοιχα στην κανονική περίοδο είχε μόλις 4.2 πόντους και 3.3 ριμπάουντ και είχε 5.9 Index Rating. Ακόμα και ο χρόνος του έχει διπλασιαστεί αφού στο Top16 αγωνίζεται 22 λεπτά ανά αγώνα, ενώ στη κανονική περίοδο αγωνιζόταν 11.
  • Nik Caner-Medley: O 30χρονος Αμερικάνος φόργουορντ ξεκίνησε μέτρια στο Top16 αλλά απ΄όταν πήρε μπρος είναι εξαιρετικός και αποτελεί μια απ΄τις βασικές επιθετικές αιχμές της Malaga. Ως τώρα ο Caner-Medley στο Top16 έχει μέσο όρο 11.3 πόντους (41% στα 3ποντα), 5.1 ριμπάουντ και 1.3 ασίστ με 12.7 Index Rating.
  • Zoran Dragic: Σταθερά καλός όπως και στη κανονική περίοδο ο 24χρονος Σλοβένος γκαρντ, αφού ως τώρα έχει 11.7 πόντους (44% στα 3ποντα), 2 ριμπάουντ και 1.1 ασίστ ανά αγώνα με 9 Index Rating.
  • Carlos Suarez: Εργαλείο ο 27χρονος Ισπανός φόργουορντ αφού μπορεί να σκοράρει μόλις 5.3 πόντους ανά αγώνα αλλά έχει και 3.4 ριμπάουντ και 2.6 ασίστ μετρώντας 8.7 στο Index Rating.
  • Ryan Toolson: Πολύ καλός ως τώρα στο Top16 ο 28χρονος Αμερικάνος γκαρντ που δε θυμίζει σε τίποτα το παίχτη της κανονική περιόδου. Ο Toolson έχει στο Top16 μέσο όρο 10.7 πόντους με 45% στα 3ποντα και 1.5 ασίστ με 7.2 Index Rating, όταν στην κανονική περίοδο είχε αντίστοιχα 5.2 πόντους με 37% στα 3ποντα και 0.7 ασίστ με μόλις 1.2 στο Index Rating. Μάλιστα ήταν ο παίχτης που μαζί με τον Caner-Medley "σκότωσαν" τον Παναθηναϊκό απ΄τη γραμμή του 3ποντου έχοντας 4/8 3ποντα (με τον έτερο Αμερικάνο να έχει 5/6).
Fenerbahce Ulker
Η τουρκική ομάδα μπήκε στο Top16 ως ένα απ΄τα φαβορί του ομίλου αφού στη κανονική περίοδο είχε 2 νίκες επί της Cska Moscow και μια επί της Barcelona και συνολικά είχε ρεκόρ 8 νίκες και μόλις 2 ήττες (η μια μάλιστα ήταν λίγο "ύποπτη γιατί ήταν κόντρα στην Partizan). Στο Top16 όμως εμφανίστηκε μια άλλη ομάδα που έκανε 3 ήττες στις 3 πρώτες αγωνιστικές και συνολικά 4/5, ενώ και η νίκη την 4η αγωνιστική επί του Παναθηναϊκού στην Τουρκία στιγματίστηκε από διαιτητικά λάθη που διαμόρφωσαν σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα. Στη συνέχεια έκανε 2/2 νίκες (εντός με Laboral, εκτός με Efes) που την κρατάνε ζωντανή στο κυνήγι της 4αδας. Οι Τούρκοι έχουν την 3η καλύτερη επίθεση του Top16 ως τώρα αφού σκοράρουν 80.1 πόντους ανά αγώνα, αλλά τα χαλάνε στην άμυνα (παράδοξο για ομάδα του Obradovic) που δέχονται 78.4 πόντους. Καλύτεροι παίχτες για την Fener ως τώρα στο Top16 είναι οι:
  • Emir Preldzic: Ο 26χρονος Τούρκο-Σλοβένος φόργουορντ είναι ο "Διαμαντίδης" της Fener (φυσικά απέχει πολύ απ΄τον αυθεντικό Διαμαντίδη) αφού παρόλο το ύψος του (2.06) μπορεί να παίξει στις θέσεις 1-2 λόγω του μπασκετικού IQ του και επίσης κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Για του λόγου το αληθές βλέπουμε ότι ο Preldzic έχει ως τώρα στο Top16 μέσο όρο 10.7 πόντους, 5.7 ριμπάουντ, 4.4 ασίστ και 1.6 κλεψίματα, μετρώντας 15.7 Index Rating.
  • Bo McCalebb: O 28χρονος Αμερικάνος γκαρντ είναι πολύ καλός ως τώρα στο Top16 αφού έχει 11.6 πόντους, 4.3 ριμπάουντ και 2.7 ασίστ ανά αγώνα και 15.6 Index Rating.
  • Nemanja Bjelica: O 25χρονος Σέρβος φόργουορντ συνεχίζει και στο Top16 τις καλές εμφανίσεις που έκανε στη κανονική περίοδο και μετράει κατά μέσο όρο 10.3 πόντους, 5.1 ριμπάουντ και 1.9 ασίστ με 13 Index Rating.
  • Linas Kleiza: Δεν έχει αντεπεξέλθει πλήρως στις προσδοκίες των φιλάθλων της τουρκικής ομάδας ο Λιθουανός σούπερ σταρ αλλά στο Top16 έχει ανεβάσει λίγο την απόδοσή του. Ο 29χρονος φόργουορντ έχει 13 πόντους και 3 ριμπάουντ ανά αγώνα στο Top16, μετρώντας 11.6 στο Index Rating.
  • Bojan Bogdanovic: Ένας απ΄τους λόγους που η Fener εμφανίζεται διαφορετική σε σχέση με τη κανονική περίοδο είναι η πεσμένη απόδοση στο Top16 του 24χρονου Κροάτη φόργουορντ. Εκεί δηλαδή που στη κανονική περίοδο ο Bogdanovic είχε μέσο όρο 18.1 πόντους με 41% στα 3ποντα, 2.7 ριμπάουντ και 1.7 ασίστ (17.5 Index Rating), βλέπουμε στο Top16 να έχει 13.1 πόντους με 11.5% (!!!) στα 3ποντα (3/26), 2.7 ριμπάουντ και 2.7 ασίστ (10.9 Index Rating).
Βλέποντας την ομάδα να μην έχει την πορεία που θα ήθελαν ως τώρα και λόγω τραυματισμών οι διοικούντες της Fener έκαναν 2 μεταγραφές παιχτών που θα κάνουν λογικά ντεμπούτο στην Euroleague τη Παρασευή κόντρα στον Ολυμπιακό. Αυτοί είναι οι:
  • Blagota Sekulic: Γνωστός στο ελληνικό κοινό ο 31χρονος Μαυροβούνιος σέντερ αφού έχει αγωνιστεί σε ΑΕΚ (2003-04), Μαρούσι (2004-2006), ΠΑΟΚ (2006-2007) και Άρη (2008-2009). Φέτος ο Sekulic αγωνιζόταν στην CB Canarias όπου σε 18 αγώνες στην ACB είχε 17.7 πόντους (με 40% στα 3ποντα), 7.1 ριμπάουντ και 1.3 ασίστ ανά αγώνα. Ήδη πάντως έχει φορέσει τη φανέλα της τουρκικής ομάδας στο πρωτάθλημα και σε 2 αγώνες έχει μέσο όρο 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2.5 ασίστ. Αυτή είναι η 7η χρονιά που θα αγωνιστεί στη Euroleague αφού έχει αγωνιστεί με Buducnost (2), Partizan, AEK, Real Madrid και Alba Berlin.
  • Pierre Jackson: Πρόκειται για έναν 22χρονο Αμερικάνο γκαρντ, που στις αρχές του μήνα έγινε πρώτο θέμα στην Αμερική γιατί έκανε ρεκόρ στο NBDL σκοράροντας 58 πόντους στον αγώνα της ομάδας του Idaho  Stampede με τους Texas Legends. Συγκεκριμένα είχε 24/33 σουτ (7/13 3ποντα), μόλις 3 βόλες, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Συνολικά σε 31 ματς στο NBDL ο κοντορεβυθούλης (1.78) γκαρντ (επιλέχθηκε απ΄τους Philadelphia 76ers το καλοκαίρι στη 42η θέση του 2ου γύρου του ντραφτ) είχε μέσο όρο 29.1 πόντους, 6.2 ασίστ, 3.6 ριμπάουντ και 1.9 κλεψίματα. Το μόνο που μένει να δούμε είναι το πως θα προσαρμοστεί στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Σημειωτέον ότι το καλοκαίρι είχε υπογράψει στην Villeurbane, αλλά τελικά δεν έπαιξε ούτε έναν αγώνα και επέστρεψε στην Αμερική.
Anadolu Efes
Απογοητευτική η τούρκικη ομάδα ως τώρα, αφού έχει μόλις 2 νίκες (και 5 ήττες) στο Top16 και αυτές κόντρα στην τελευταία Laboral (που έχει χάσει και τα 4 εντός έδρας ματς) και την Armani (που είναι πολύ κακή στα εκτός έδρας). Μέχρι τώρα τα μεγάλα όπλα της ομάδας δεν έχουν κάνει αυτό που μπορούν, ενώ και η αλλαγή προπονητή στην αρχή του Top16 με την επιλογή του Αγγέλου αποδείχτηκε λάθος. Η κακή πορεία της Efes αποτυπώνεται και στα νούμερα, αφού έχει τη χειρότερη επίθεση μακράν στο Top16 με μόλις 65.3 πόντους ανά αγώνα (ο 2ος ΠΑΟ όπως είπα παραπάνω έχει 69.7), ενώ και στην άμυνα δε τα πάει πολύ καλύτερα αφού δέχεται 73 πόντους ανά αγώνα. Αυτοί που σώζονται ως τώρα απ΄το ναυάγιο είναι οι:
  • Dusko Savanovic: Ο 30χρονος Σέρβος φόργουορντ ξεχωρίζει ως τώρα σαν τη μύγα μες στο γάλα, αφού είναι ο μόνος που ξεπερνάει το 10 στο Index Rating (12.1) έχοντας μ.ο. 10.7 πόντους, 4.9 ριμπάουντ και 2.4 ασίστ στο Top16.
  • Jamon Gordon: O 29χρονος Αμερικάνος γκαρντ είναι αρκετά καλός  ως τώρα αλλά δεν έχει αγγίξει τα στάνταρ που μας έχει συνηθίσει. Ως τώρα στο Top16 μετράει 8.2 πόντους, 4.8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1.8 κλεψίματα (3ος-μαζί με τον Kinsey της Partizan-στο Top16), έχοντας 8.8 Index Rating.
  • Milko Bjelica: Πολύ καλή μεταγραφή για την τούρκικη ομάδα, αφού πήρε τον 29χρονο Μαυροβούνιο φόργουορντ απ΄την Laboral Kutxa στις αρχές του Top16. Μέχρι τώρα όμως δεν είναι τόσο καλός όσο ήταν στην κανονική περίοδο. Συγκεκριμένα ο Bjelica μετρούσε με την Laboral στη προηγούμενη φάση 12.8 πόντους, 4.4 ριμπάουντ και 1.3 ασίστ ανά αγώνα (13.8 Index Rating), ενώ με την Efes τελείωσε τη 1η φάση του Top16 με μ.ο. 8.7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1.3 ασίστ (8.6 Index Rating).
Μεγάλη απουσία (λόγω τραυματισμού) ως τώρα για την Efes είναι ο (καλύτερος της παίχτης μακράν του 2ου στην κανονική περίοδο) Scotty Hopson που έχει αγωνιστεί σε μόλις 1 αγώνα στο Top16 (με Malaga τη 2η αγωνιστική) όπου είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, με 15 Index Rating. Ενδεικτικά αναφέρω ότι στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας είχε μέσο όρο 15.5 πόντους με 48% στα 3ποντα, 4.2 ριμπάουντ και 1.2 κλεψίματα, με 15.4 Index Rating.

Laboral Kutxa
Αρκετοί τραυματισμοί για τους Ισπανούς ως τώρα στο Top16, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κάνει μόλις μια νίκη σε 7 αγώνες και αυτή στη 1η αγωνιστική κόντρα στη Malaga (εκτός έδρας). Πλέον έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στα Playoffs και αυτές λίγες, αφού εκτός των άλλων έχει χάσει και στα 4 εντός έδρας ματς, κάτι που σημαίνει ότι στη 2η φάση θα πρέπει να κάνει εκτός έδρας νίκες (κόντρα σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, Barcelona και Efes) και να πάρει τα 3 εντός με Malaga, Armani και Fener....Η Laboral σε αυτήν την 1η φάση του Top16 είχε μια απ΄τις χειρότερες επιθέσεις με μόλις 71.6 πόντους ανά αγώνα, ενώ είχε τη 2η χειρότερη άμυνα, δεχόμενη 81.9 πόντους ανά αγώνα. Μόνο 4 παίχτες στέκονται ως τώρα στο ύψος τους και αυτοί είναι οι:
  • Thomas Heurtel: O 24χρονος Γάλλος γκαρντ έχει ανεβάσει την απόδοση του στο Top16 και είναι χαρακτηριστικό ότι στο ματς που έλειψε κόντρα στην Fener η ομάδα του έχασε με 34 πόντους (η μεγαλύτερη ήττα στη φετινή διοργάνωση). Ο Heurtel έχει ως τώρα στη 1η φάση του Top16 μέσο όρο  9.8 πόντους (7.6 στη κανονική περίοδο) και 5.7 ασίστ (4 στη κανονική περίοδο) μετρώντας 12.5 στο Index Rating (8.1 στη κανονική περίοδο).
  • Tibor Pleiss: Σταθερά καλός ο 24χρονος Γερμανός σέντερ αφού έχει 12 πόντους και 4.9 ριμπάουντ στους 7 αγώνες του Top16, μετρώντας 12.1 μονάδες στο Index Rating.
  • Andreas Nocioni: Μεγάλο ρόλο στη κακή πορεία της ομάδας στο Top16 έχει παίξει και η (καλή αλλά όχι στα επίπεδα της κανονικής περιόδου) απόδοση του 34χρονου Αργεντίνου ως τώρα στη 1η φάση. Ο Nocioni, που στη κανονική περίοδο είχε μέσο όρο 13.4 πόντους, 7.3 ριμπάουντ, 1.7 ασίστ και 18.9 Index Rating, έχει στο Top16 αντίστοιχα 10.9 πόντους, 5.7 ριμπάουντ, 1.6 ασίστ, 1.3 μπλοκ (η μόνη κατηγορία που βελτιώθηκε) και 11 Index Rating. Μάλιστα στις τελευταίες 3 ήττες με Efes-Barcelona (εντός) και Fener (εκτός) ήταν απογοητευτικός έχοντας 6.3 πόντους (5/14 2ποντα-1/12 3ποντα), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3.3 Index Rating...
  • Fernando San Emeterio: O αρχηγός της ισπανικής ομάδας είναι ίδια περίπτωση με του Σπανούλη παραπάνω. Έχει 9.5 πόντους, 2.8 ριμπάουντ και 1.7 ασίστ με 8.3 Index Rating, αλλά αυτοί οι αριθμοί ανέβηκαν λόγω της εμφάνισής του στο τελευταίο ματς κόντρα στην Barcelona ( 22 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 26 Index Rating).Στα υπόλοιπα ματς του Top16 είχε μ.ο. 7 πόντους, 2.6 ριμπάουντ, 1.8 ασίστ αλλά το κυριότερο; 4.8 μονάδες στο Index Rating.
  • Lamont Hamilton: Ο 29χρονος Αμερικάνος σέντερ έχει ταλαιπωρηθεί πολύ φέτος με τραυματισμούς και μετά τα 4 ματς που έχασε στη κανονική περίοδο, έχασε άλλα 3 στο Top16. Μάλιστα οι τραυματισμοί αυτοί τον έχουν επηρεάσει αφού στο Top16 μετράει 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ ανά αγώνα (7.8 Index Rating), ενώ στη κανονική περίοδο είχε 11.8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1.7 ασίστ και 1 μπλοκ ανά αγώνα (14.3 Index Rating).
Σε μια απέλπιδα προσπάθεια για να αναστηθεί η ομάδα οι διοικούντες ανακοίνωσαν την απόκτηση του Lamar Odom, ενός παίχτη με πολύ μεγάλο παρελθόν στο ΝΒΑ, αλλά και με πολύ κακό παρόν. Ο 34χρονος Αμερικάνος φόργουορντ έχει αγωνιστεί 14 χρόνια στο ΝΒΑ με τις φανέλες των Clippers, Heat, Mavericks και Lakers (με τους οποίους πήρε 2 πρωταθλήματα) έχοντας μ.ο. 13.3 πόντους, 8.4 ριμπάουντ και 3.7 ασίστ. Το πρόβλημα με τον Odom είναι ότι αφενός πέρσι έκανε μια μέτρια χρονιά με τους Clippers (4 πόντους, 5.9 ριμπάουντ και 1.9 ασίστ) και αφετέρου ότι έχει να αγωνιστεί 7-8 μήνες και κανείς δε γνωρίζει σε τι κατάσταση βρίσκεται. Χωρίς φυσικά να λαμβάνουμε υπόψιν και τα πρόσφατα τερτίπια του που εξαφανίστηκε και πολλοί πίστευαν (δεδομένου και τον εθισμό του σε ποτά και ναρκωτικά) ότι μπορεί και να πέθανε.